Скакало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скакало
Скакличко Езеро и врвот Скакло на Шара.JPG
Врвот Скакло и Скакаличкото Езеро
Висина 2.494 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Скакало е планинскиот врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.494 метри. Во неговото подножје се наоѓа ледничкото (ледничко) Скакаличко Езеро.