Прејди на содржината

Голема Враца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Враца

Врвот Голема Враца
Висина &100000000000025820000002.582 м
Место Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Голема Враца е планинскиот врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија[1]. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.582 метри. Се наоѓа на јужниот дел на нејзиното главно било, односно срт по кој се протега македонско-косовската граница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 96. Посетено на 16 јануари 2024.