Јелачки Црн Врв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелачки Црн Врв

Поглед на Јелачки Црн Врв
Висина &100000000000018900000001.890 м
Место Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато
Најлесна патекаПатека на вргањот (околу 4 часа)[1]

Јелачки Црн Врвпланински врв во месноста Јелак на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Неговата височина е 1.890 метри.[1]

Местоположба и пристапност[уреди | уреди извор]

Поглед од видиковецот на Јелак кон Јелачки Црн Врв.

Јелачки Црн Врв се наоѓа на север од Попова Шапка во близина на поранешниот планинарски дом Јелак.[1]

Патеката е со должина од 5 км и се одвива од Планинарскиот дом „Смрека“ преку бандерите до сртот од 2000 мнв кои водат до разрушениот планинарски дом Јелак сè до Јелачки Црн Врв. Патеката е лесна и се движи во живописен предел од пасишта и иглолисен шумски појас сè до врвот кој е поставен на карактеристичен гребен. Искачувањето пред врвот конкретно се одвива по сртот на гребенот, едната страна на врвот е карпа додека другата е со стрмни пасишта, во овој дел е потребно внимателно движење. Од врвот се отвора прекрасен поглед кон средишниот дел од Шар планина. Патеката е добро маркирана и прегледна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Јелачки Црн Врв (1890 мнв)“. pdtransverzalec.org.mk. 18 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2022-09-20. Посетено на 20 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]