Прејди на содржината

Планинарски дом „Љуботен“

Координати: 42°11′5″N 21°7′38″E / 42.18472° СГШ; 21.12722° ИГД / 42.18472; 21.12722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинарски дом „Љуботен“
ПД „Љуботен“ is located in Македонија
ПД „Љуботен“
ПД „Љуботен“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија
Надм. вис.1630
ДржаваМакедонија
Положбапод истоимениот врв
Најблиска
населба
ca. 4 км до Старо Село и Рогачево
Изградба
Изграден во1931 (1931)
Пристапност
Пристапен одод селото Старо Село

Планинарски дом „Љуботен“ — прв и најстар планинарски дом во Македонија, изграден во 1931 година. Домот е сместен на 1.630 метри надморска височина, под истоимениот врв.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Љуботен е прв и најстар планинарски дом во Македонија, изграден во 1931 година.[1]

Планинарскиот дом во текот на 2016 година бил реновиран и била извршена реконструкција на кровот.[2]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Домот се наоѓа на височина од 1630 м. До него се стигнува од Тетово до Старо Село по асфалтен пат, а од Старо Село до домот по макадам пат или маркирана патека која започнува од информативната табла во селото. Планинарскиот дом Љуботен е прв и најстар дом во Република Македонија изграден 1931г. Домот е поставен над букова шума и од него се отвора поглед кон полошката котлина, врвот Љуботен, Козја Стена, Ливадица и Пирибег.[3]

Пристапност

[уреди | уреди извор]

До домот се стигнува од селото Старо Село од каде води макадам пат, но и обележана патека, која започнува од информативната табла во селото.[1]

Особености

[уреди | уреди извор]

Домот е отворен во текот на целата година, иако е пожелно најавување кај домарот.[1]

Капацитетот на домот е 35 легла, заедничка трпезарија и кујна. Домот има постојана електрична енергија и вода.[1]

Во домот може да се најави пијалак и храна, а по потреба и желба се подготвуваат и традиционални јадења.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Планинарски домови“. Посетено на 11 февруари 2018.
  2. „Планинарскиот дом Љуботен се реновира“. karas4training.com. 7 октомври 2016. Посетено на 11 февруари 2018.
  3. „Планинарски дом „Љуботен" – Љуботен“. sharplanina.com.mk. Посетено на 16.09.2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

42°11′5″N 21°7′38″E / 42.18472° СГШ; 21.12722° ИГД / 42.18472; 21.12722