Попова Шапка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зимскиот центар Попова Шапка на Шар Планина
Попова Шапка is located in Македонија
Попова Шапка
Местоположба на Попова Шапка во Македонија

Попова Шапказимско-рекреативен центар во северозападниот дел на Македонија, именуван според истоимениот врв (1780 м) на Шар Планина кој се наоѓа во непосредна близина. Се карактеризира со голем број на сончеви денови во текот на целата година и со снег од ноември до мај.

Манастирот „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка

Зимско-рекреативниот центар е одалечен 18 км од Тетово, 53 км од Скопје. Од Тетово води асфалтиран пат кој поминува низ попатните шарпланински села. Пред воените дејствија во 2001 г., до Попова Шапка можело да се стигне и преку гондолска жичарница долга околу 7 км. Но поради сериозни оштетувања за време на воените дејствија жичарницата е нефункционална. Почетната станица на жичарницата се наоѓа во близина на Арабати баба-теќе и за неполни четириесет минути можело да се стигне до Попова Шапка.

Видикот од Попова Шапка е отворен кон соседните планини Јакупица и Солунска Глава (2540 м), а во подножјето се наоѓа Полошката Котлина.

Сместувачки капацитети[уреди | уреди извор]

На Попова Шапка се изградени хотелите „Попова Шапка“, „Тетекс“, „Славија“, „Бора“ и други одморалишта. Во непосредна близина на Попова Шапка се наоѓаат местата Јелак, Лешница и Церипашина.

Спортски манифестации[уреди | уреди извор]

На Попова Шапка традиционалната се одржува манифестацијата „Шарпланински куп“.

Летно време се одржува планински велосипедски маратон „Шарски Води“, со почеток на Попова Шапка и крај во Бунец на Маврово. Традиционален меѓународен скијачки „Меморијал Стеве Илиески – Караѓуле“ Скијачкиот центар Попова Шапка располага со скијачки патеки во должина од 35 км, три хомогенизирани патеки според стандардите на ФИС, со 9 скилифтови и 2 двоседишници. ̹̹ Скијачките ̹патеки се погодни за повеќе ски-дисциплини, а посебно се привлечни за скијачи-рекреативци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Шапка — планина во југозападнаиот дел на Егејска Македонија