Расенгул (планински врв)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расенгул (планински врв)
Висина 2.383 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Расенгул (планински врв) е планинскиот врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.383 метри.