Поника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поника
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Tetovo Municipality, Macedonia.svg Тетово
СелоДоброште
Слив
Главен изворШар Планина

Поника — река на Шар Планина во атарот на село Доброште, североисточно од градот Тетово, поминува низ селото Доброште и се разводнува низ полето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2004). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 57. ISBN 978-9989-2117-6-8.