Врапчишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врапчишка река
ЗемјаМакедонија
Слив
Главен изворШар Планина, Македонија Македонија
УстиеВардар, Македонија Македонија
Сливна повр.22,1 км2

Врапчишка Река — се наоѓа на Шар Планина, северозападно од Гостивар, поминува низ селото Врапчиште и се раводнува низ полето, а при висок водостој се влева во Вардар. Зафаќа сливно подрачје од 22,1 км2[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 20.