Доброшки Врв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доброшки Врв
Доброшки Врв и езерата.JPG
Висина 2.354 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Доброшки Врв е планински врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.370 метри.[1] (латитуда 42o 08' 01'', лонгитуда 21o 01' 42''. )

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Душан Кривокапиќ: „Шар-Планина“, издание на „Туристичка Штампа“, Белград, 1969 година
Доброшки Врв is located in Република Македонија
Доброшки Врв
Доброшки Врв
Доброшки Врв (Република Македонија)