Прејди на содржината

Планинарски клуб „Љуботен“

Од Википедија — слободната енциклопедија
ПК Љуботен 1925
Целосно имеПланинарски клуб Љуботен 1925
Основан1925
СтадионПланинарски дом „Љуботен“
ПретседателЈован Божиновски

Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово е формиран на 23 март 1925 година.

Веднаш по формирањето, дел од членовите се искачиле на највисокиот врв на Шара, Турчин. По изградбата на планинарските домови на Љуботен во 1931 и на Попова Шапка во 1934 година, во кои интензивно учествувале членовите на планинарското друштво „Љуботен“, планинарските активности по цела Шар Планина стануваат многубројни.

Историјa[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна активностите на друштвото се во стагнација. Пролетта 1947 година на Попова Шапка е одржано Собрание на кое е возобновено Планинарско Друштво „Љуботен“. Оттогаш започнува повторно организирање на планинарски акции и тоа преку јавни повици и плакати. Во тој период започнуваат и зимски искачувања на Шара. Од 1947 до 1956 година се обновуваат постоечките домови на Попова Шапка и Љуботен, се градат планинарски приватни куќи под Титов Врв, Црн Врв и на Пирибег, се гради планинарскиот дом на Јелак и изградена е планинарската кула на Титов Врв.

Членовите на планинарското друштво организираат планинарски тури и по другите планини во Македонија: Солунска Глава, Пелистер и Галичица.

На 21.04.1953 г. по иницијатива на друштвото и на граѓаните на Тетово, највисокиот врв на Шара, Голем Турчин е преименуван во Титов Врв. По повод двата Илиндена, на 2 август 1954 година друштвото започнало да го организира традиционалниот Илинденски слет на Лешница. Во август 1955 година изведен е легендарен поход – пеш од Тетово до Дубровник. Во февруари 1956 година, група членови од друштвото, активно и најбројно се вклучени во спасувањето на работниците , рударите и војската во Маврово, погодено од катастрофална лавина. На крајот од педесеттите години, организирани се посети надвор од Македонија: Проклетие 1956, Велебит 1957 и Сутјеска 1958.

Поради воениот конфликт во 2001 и 2002 година, активностите на ПК „Љуботен“ се во стагнација.

Планинарски дом[уреди | уреди извор]

Планинарскиот клуб располага и го одржува Планинарскиот дом „Љуботен“. Домот се наоѓа на височина од 1630 м. До него се стигнува од Тетово до Старо Село по асфалтен пат, а од Старо Село до домот по макадам пат или маркирана патека која започнува од информативната табла во селото. Планинарскиот дом Љуботен е прв и најстар дом во Република Македонија изграден 1931г. Домот е поставен над букова шума и од него се отвора поглед кон полошката котлина, врвот Љуботен, Козја Стена, Ливадица и Пирибег.[1]

Успеси[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Планинарски дом „Љуботен" – Љуботен“. sharplanina.com.mk. Посетено на 16.09.2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)