Челепински Врв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Челепински Врв
Челепински Врв - Шар Планина.jpg
Поглед на Челепински Врв непосредно од север
Висина 2.554 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Челепински Врвпланински врв на Шар Планина висок 2554 метри. Се наоѓа во предлот наречен Челепино кој е сместен по сртот на главното шарпланинско било на кое се наоѓа границата меѓу Македонија и Косово, непосредно во западен правец над Боговињското Езеро. Самиот врв се наоѓа на карпест гребен чија надморска височина се движи помеѓи 2544 и 2487 метри. На север од него по сртот се наоѓа гребенот со врвовите Трапезица и Џинибег, додека кон југ продолжува и се поврзува со Рудока со разгранување кон Бориславец (Брустовец) на југоисток. Во негова близина постојат силен извор со двете Челепински езера.

Галерија[уреди | уреди извор]