Јеленце (Бозовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеленце is located in Македонија
Јеленце
Местоположба на Јеленце во Македонија
Местоположба 42°3′11″N 20°49′41″E / 42.05306° СГШ; 20.82806° ИГД / 42.05306; 20.82806Координати: 42°3′11″N 20°49′41″E / 42.05306° СГШ; 20.82806° ИГД / 42.05306; 20.82806
Основни податоци
Место Бозовце
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Јеленцеархеолошко наоѓалиште во тетовското село Бозовце. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа во непосредната близина на селската воденица, која е северно од селото, каде биле откриени гробови градени со камени плочи. На површината наместа се среќаваат фрагменти од керамички садови[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069