Селце (Тетовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селце
Selce 01.JPG
Селце is located in Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Селце на интерактивна карта

Координати 42°2′4″N 20°56′22″E / 42.03444° СГШ; 20.93944° ИГД / 42.03444; 20.93944Координати: 42°2′4″N 20°56′22″E / 42.03444° СГШ; 20.93944° ИГД / 42.03444; 20.93944
Општина Тетово
Население 2538 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28071
Селце на општинската карта
Селце во Општина Тетово.svg

Атарот на Селце во рамките на општината
Commons-logo.svg Селце на Ризницата


Селце — село во Општина Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Националност Број
Македонци 1
Албанци 2 521
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 16

Родови[уреди | уреди извор]

Селце е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

  • Билковци (4 к.) они се староседелци. Најпрво биле православни, па потоа се исламизирале и поалбанчиле. Селаните од селото Лавце знаат дека они скришно збореле македонски, и се крстеле.

Горно маало

  • Тоше (13 к.) доселени се од некое место во северна Албанија. Овде се доселил основачот на родот Бектеш. Го знаат следното родословие: Реџеп (жив на 65 г. во 1948 година) Бејтула-Џелил-Шабан-Бектеш, кој се доселил во селото.
  • Бериша (8 к.) припаѓаат на фисот Бериша. Доселени се од северна Албанија.
  • Дилак (23 к.) доселени се од северна Албанија. Овде се доселиле во XVIII век, се доселил предокот Адил.

Фаризе маало

  • Адилалар (15 к.) и Маналар (15 к.) потекнуваат од двајца браќа, Адил и Исман, нивниот татко се викал Фариз, по што е и добиено името на маалото. Доселени се од северна Албанија.

Арнор маало

Фанде маало

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 1996, 1997 и 1997/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2.407 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од старите православни родови кои живееле во селото се знае за родот Таварџијинци или Тетовјанци (21 к.) кои се иселиле во селото Селечка кај Тимок во Србија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]