Отуње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отуње
Отуње во рамките на Македонија
Отуње
Местоположба на Отуње во Македонија
Отуње на карта

Карта

Координати 42°3′28″N 21°3′0″E / 42.05778° СГШ; 21.05000° ИГД / 42.05778; 21.05000Координати: 42°3′28″N 21°3′0″E / 42.05778° СГШ; 21.05000° ИГД / 42.05778; 21.05000
Општина Тетово
Население 3 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28055
Надм. вис. 449 м
Отуње на општинската карта

Атарот на Отуње во рамките на општината
Отуње на Ризницата

Отуње — село во Општина Тетово, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Според турски документи од 1628 година село Хотујне се наоѓало во вилаетот Калканделен (Тетово) и било населено од 16 христијански семејства.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948193—    
1953177−8.3%
196178−55.9%
197129−62.8%
198110−65.5%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199400.00%
200200.00%
20213—    

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Отуње живееле 220 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Отуње имало 240 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Спорец Афанасиј Селишчев во 1929 година, Отуниште било село во Теарска општина и имало 65 куќи со 480 жители, Македонци и Албанци.[4]

Селото е наполно иселено по 1981 година, кога броело само 10 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3 жители, од кои 2 Македонци и 1 Србин.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 220 240 193 177 78 29 10 0 0 0 3
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Отуње е македонско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Јанкуловци или Клаковци (7 к.) староседелци. Имаат иселеници во Скопје (две семејства), Белград (едно семејство), Софија (две семејства) и во Пловдив (четири семејства);
 • Илиновци (8 к.) доселени се од сега албанското село Орашко Градиште во клисурата на Вардар. Имаат иселеници во Лешок (Пејчиновци или Поповци) и на други места;
 • Петковци (5 к.) исто потекло како претходниот род;
 • Шурновци или Поројчанци (11 к.) доселени се од сега албанското село Порој. Имаат иселеници во Тетово (четири семејства), Скопје (четири семејства) и во Софија (две семејства).[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

 • Борис Марков (р, 1923) - македонски славист и универзитетски професор

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.210.
 3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.122-123.
 4. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.22.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Ф., Трифуноски, Јован (1976). Полог : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. OCLC 5846115.
 11. „Црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]