Метохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метохија
Dukagjini
Географски and историски регион на Косово
Dukagjin (Metohija) map.png
Држава Косово
ОкругЃаковица
Пеќ
Призрен
Површина
 • Вкупна3.891 км2 (1.502 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно700.577
 • Густина180/км2 (470/ми2)

Метохија (албански: Rrafshi i Dukagjinit; српски: Метохија/ Metohija) е географски регион на Косово, кој всушност го зафаќа југозападниот дел од Косово. Метохија има вкупно 700,577 жители или 40 % од Косово, а зафаќа 3,891 km2.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Метохија е поделена на следните окрузи:

Окрузите се поделени на општини, и тоа:

Поврзано[уреди | уреди извор]