Прејди на содржината

Малишево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малишево
Град и општина
Malishevë
Малишево is located in Косово
Малишево
Малишево
Локација во Косово
Координати: 42°28′58″N 20°44′45″E / 42.48278° СГШ; 20.74583° ИГД / 42.48278; 20.74583
ДржаваРепублика Косово
ОкругПризрен
Површина
 • Град и општина312 км2 (120 ми2)
Население (2011)
 • Град и општина54,664
 • Густина178,4/км2 (4,620/ми2)
 • Градскo3,395
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381
Таблици04
Мреж. местоMunicipality of Mališevo

Малишево (албански: Malishevë) — град и општина во Призренскиот округ во централниот дел на Косово. Општината има население од 54,664, а во градот живеат 3,395 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Роми  % Вкупно
Јануари 1999 60,411 N/A 45 60,456
Февруари 2005 65,500 99.9 20 0.01 App. 65,520
Ref: ОБСЕ[1] Архивирано на 6 јуни 2011 г.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]