Дечани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дечани
Град и општина
Deçan
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°32′N 20°17′E / 42.533° N; 20.283° E / 42.533; 20.283Координати: 42°32′N 20°17′E / 42.533° N; 20.283° E / 42.533; 20.283
ДржаваРепублика Косово
ОкругЃаковица
ОпштинаДечани
Управа
 • ГрадоначалникРасим Селманај
Површина
 • Град и општина371 км2 (143 ми2)
Население (2011)
 • Град и општина38.984
 • Густина132,6/км2 (3,430/ми2)
 • Градскo3.803
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51000
Повик. бр.0381 390
Таблици03
Мреж. местоMunicipality of Deçan

Дечани е град и општина во округот Ѓаковица во Западно Косово. Тоа е планинска област која граничи со Црна Гора и Албанија. Има вкупно 36 села. Територијата на општината е 371 км2.

За време на војната 1998-1999 година, Дечани беше едно од упориштата на Ослободителната војска на Косово (ОВК), а потоа доживеа голема катастрофа и уништување на инфраструктура од страна на српските воени и паравоени сили. Голема реконструкција и обнова се случува со помош на меѓународните агенции и поддршка од дијаспората на косовските Албанци. Таа е широко позната (главно меѓу српското население), бидејќи манастирот Високи Дечани на Српската православна црква се наоѓа на територија на оваа општина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]