Џамија (Долно Орашје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Долно Орашје)

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 42°06′08″N 21°09′49″E / 42.10222° СГШ; 21.16361° ИГД / 42.10222; 21.16361
Место Долно Орашје
Општина Општина Јегуновце
Држава Македонија
Местоположба

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Долно Орашје) — главна и единствена џамија во месноста Долно Орашје, дел од селото Орашје, во Општина Јегуновце, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.