ЖС „Орашје“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Орашје“
ЖС „Орашје“.jpg
Поглед на железничкото стојалиште
МестоОрашје
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево
Местоположба
Орашје is located in Република Македонија
Орашје
Орашје
Орашје (Република Македонија)

Железничка станица Орашје — железничко стојалиште во селото Орашје, на надморска височина од 333 метри. Низ железничкото стојалиште поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Стојалиштето се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Орашје, односно неговиот дел наречен Долно Орашје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°6′12″N 21°10′16″E / 42.10333° СГШ; 21.17111° ИГД / 42.10333; 21.17111