Прејди на содржината

Регионален пат 2234

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2234 shield

Регионален пат 2234
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:33,2 км
Поважни клучки
Од:Сарај
До:Теарце
Местоположба
Општини:Сарај, Јегуноце, Теарце
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2234 (ознака: Р2234) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 33,2 километри и 3 делници. Патот започнува во скопското село Сарај и се движи спротиводно од реката Вардар преку Радуша и Јегуновце до тетовското село Теарце.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2234 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 3 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1528 Сарај (клучка Челичен мост) Дворце 0,0 - 20,8
1529 Дворце Јегуновце 20,8 - 28,1
1530 Јегуновце Теарце 28,1 - 33,1
врска со 33,1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]