Регионален пат 1203

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1203 shield

Регионален пат 1203
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:27,7 км
Поважни клучки
Од:Тетово
До: Косово (Italian traffic signs - dogana.svg ГП „Јажинце“)
Местоположба
Општини:Тетово, Теарце, Јегуновце
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1203 (ознака: Р1203) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 27,7 километри и 4 делници. Патот започнува од Тетово и се движи на север до границата со Косово до граничниот премин „Јажинце“.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1202 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 10 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Motorway-A2-Hex-Green.svg 0,0
1298 Тетово (Џепчиште) Лешок 0,0 - 7,8
1299 Лешок Теарце 7,8 - 11,6
1300 Теарце Вратница (Орашје) 11,6 - 21,8
1301 Вратница (Орашје)  Косово (Italian traffic signs - dogana.svg ГП „Јажинце“) 21,8 - 27,7
 Косово (Italian traffic signs - dogana.svg ГП „Јажинце“) 27,7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]