Регионален пат 1205

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1205 shield

Регионален пат 1205
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:54,4 км
Поважни клучки
Од:Страцин
До:Крупиште
Местоположба
Општини:Кратово, Пробиштип, Карбинци
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1205 (ознака: Р1205) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 54,4 километри и 7 делници. Патот започнува во близина на селото Страцин и се движи на југ кон штипското село Крупиште.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1205 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 7 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1310 Страцин (Крилатица) Живалево 0,0 - 13,3
1311 Живалево Кратово 13,3 - 17,9
1312 Кратово Пробиштип 17,9 - 34,2
1313 Пробиштип Неокази 34,2 - 39,1
1314 Неокази Бучиште 39,1 - 41,2
1315 Бучиште Пишица 41,2 - 50,3
1316 Пишица Крупиште) 50,3 - 54,4
врска со 54,4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]