Регионален пат 2133

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2133 shield

Регионален пат 2133
Протегање на регионалниот пат
Патот кај Бедиње, именуван како ул. „11 Ноември“
Информации за правецот
Должина:20,8 км
Поважни клучки
Од:Куманово
До:Никуштак
Местоположба
Општини:Куманово, Липково
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2133 (ознака: Р2133) — регионален пат во Македонија, со насока на движење најпрвин исток-запад, а подоцна север-југ. Има вкупна должина од 20,8 километри и 2 делници. Од исток, патот започнува во градот Куманово и води до селото Никуштак, поминувајќи преку општинското седиште Липково на запад.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2133 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно две различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1104.svg 0,0
1505 Куманово (Бедиње) Оризари (Слупчане) 0,0 - 6,7
1506 Растеш (Заград) Калуѓерец 6,7 - 20,8
врска со Regional road Macedonia R-1104.svg 20,8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]