Прејди на содржината

Регионален пат 2434

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2434 shield

Регионален пат 2434
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:29,9 км
Поважни клучки
Од:Три Води
До:Ракитец
Местоположба
Општини:Струмица, Конче
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2434 (ознака: Р2434) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југоисток-северозапад. Има вкупна должина од 29,9 километри и 3 делници. Патот започнува во струмичкото село Три Води и се движи покрај вештачкото езеро Водоча преку селото Рич, завршувајќи кај селото Ракитец.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2434 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 3 делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1633 Три Води Рич 0,0 - 12,7
1634 Рич Долни Липовиќ 12,7 - 23,6
1635 Долни Липовиќ Ракитец 23,6 - 29,9
врска со 29,9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]