Прејди на содржината

Регионален пат 2432

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2432 shield

Регионален пат 2432
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:15,6 км
Поважни клучки
Од:Струмица
До:Василево
Местоположба
Општини:Струмица, Василево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2432 (ознака: Р2432) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 15,6 километри и 3 делници. Патот започнува во градот Струмица и се движи низ Струмичкото Поле преку селото Вељуса, завршувајќи кај селото Василево.[1]

Регионалниот пат 2432 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 3 делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1625 Струмица (Силоси) Вељуса (Ангелци) 0,0 - 9,3
1626 Вељуса (Ангелци) Градошорци 9,3 - 14,7
врска со 14,7

Како посебен крак на овој регионален пат влегува делницата 1627 до самото село Вељуса во должина од 922 метри, со што вкупната должина на Р2432 е 15,6 километри.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-02-13.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]