Дреница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општините Глоговац и Србица во регионот Дреница

Дреница (албански: Drenica или Drenicë), исто така познатa како долината Дреницa, е планински регион во централно Косово, што опфаќа 1.200 квадратни километри. Се наоѓа западно од главниот град Приштина, нејзиното население изнесува 120.000 од кои мнозинството се Албанци.

Регионот се состои од општините Глоговац и Србица и неколку села во Зубин Поток, Клина, Косовска Митровица и Вучитрн. Овие градови се во исто време главни градови на соодветните општини и поголемиот дел од населението во општините живее тука. А популарна атракција се планините Чичавице, кои се наоѓаат североисточно од Глоговац.

Историја[уреди | уреди извор]

Дреница првпат се споменува во 1413 година, кога Ѓураѓ Бранковиќ, неговата мајка Мара, и браќата Ѓорѓе и Лазар го подарија селото Доброшевце на манастирот Свети Павле од Света Гора. Деспот Ѓураѓ Бранковиќ (1427 - 1456) го основал манастирот Девич во регионот.

Селата околу градовите Глоговац и Србица се родното место на Ослободителната војска на Косово и упориште на албанскиот национализам, кој започна со вооружени операции во Дреница во 1996 година. Како упориште на ОВК за време на војната во Косово 1998-1999, регионот преживеа многу вооружени конфликти со безбедносните сили на СР Југославија, тогаш земјата под чија контрола беше регионот. Ридското село Ликовац служи како регионален штаб на ОВК, сè додека Србите не го заземат повторно во офанзива во септември 1998 година. Областа околу планините Чичавице, исто така, претрпе воени активности меѓу српските сили и 114-та бригада на ОВК.

Југословенската армија и парамилитарните единици ја користат фабриката "Feronikel" во близина на Глоговац како база за операции од 1998 до 1999 година. Пред војната, фабриката произведуваше никел и руда. Албанските работници биле отпуштени и протерани, а исто така се користи како касарна и база, од каде се испукувале топови и ракети против позициите на ОВК. Фабриката била бомбардирана од страна на силите на НАТО на 29 април 1999 година, предизвикувајќи непознат број жртви и значителна штета.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]