Црква „Св. Никола“ - Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед кон црквата и камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Челопек
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1337
Завршено 1347
Живопис 14 и 19 век
Архитектонски опис

Свети Никола — црква во тетовското село Челопек. Во црквата има стар и вреден фрескоживопис кој бил реставриран и конзервиран од страна на македонскиот академски сликар и зограф Драган Верговски[1]. Црквата е градена меѓу 1337 и 1347 година и е една од најстарите речиси целосно зачувани цркви во тетовскиот регион од овој период. Иконостасот на црквата е направен во 1860 година и се состои од 26 икони. Двата слоја на фрескоживописот потекнуваат од 14 и 19 век. Позначајни фрески се „Богородица Ширшаја", „Поклонение на тројцата мудреци пред Младенецот Христос", „Сретение Господово", „Патот кон Голгота" и др.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Позначајни конзерваторски зафати на Драган Верговски - Алпи“. .bogorodica.com.mk. Архивирано од изворникот на 2009-01-07. Посетено на 2010-05-02.
  2. [Смиљка] (2017). Челопек. Црква Св. Николе (XIV и XIX век). Монографије 12. Филозофски факултет, Универзитет у Београду. ISBN 978-86-6427-059-5. Проверете ја вредноста |authorlink= (help); Проверете ја вредноста |authorlink= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]