Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на пресвета Богородица
Uspenie na Presveta Bogorodica od Miletino 06.JPG

Поглед кон цркавата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Воведението на Пресвета Богородица-Пречиста, кое се прославува на 4 декември.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.