Прејди на содржината

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на пресвета Богородица

Поглед кон цркавата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Воведението на Пресвета Богородица-Пречиста, кое се прославува на 4 декември.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.