Црква „Св. Димитриј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Архитектонски опис

Свети Димитриј е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Димитриј Солунски-Митровден, кој се прославува на 8 ноември.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.