Црква „Св. Димитриј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Sv. Dimitrij od Miletino 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Архитектонски опис

Свети Димитриј е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Димитриј Солунски-Митровден, кој се прославува на 8 ноември.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.