Брвеничка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брвеничката парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Тетово и е со седиште во општинскиот центар Брвеница. Парохијата ги опфаќа селата: Брвеница,Долно Седларце и Фалише[1].

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 4 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“ Брвеница 1922 Church St. Atanasij in Brvenica, Macedonia.JPG
Црква „Св. Архангел Михаил“ Брвеница 1998 Sv. Arhangel Mihail vo Brvenica 02.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Долно Седларце 1984 Sv. Atanasij - Dolno Sedlarce 02.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Фалише 1985 Sv. Atanasij - Falishe 01.JPG

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.