Црква „Св. Атанасиј“ - Долно Седларце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij - Dolno Sedlarce 02.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Карта

Место Долно Седларце
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1984
Завршено 1985
Архитектонски опис

Свети Атанасиј претставува главната селска црква во тетовското село Долно Седларце. Во минатото на истото место постоела црква посветена на свети Атанасиј Велики, за што во црковниот двор постои еден голем камен крст со тешко читлив запис. Црквата е возобновена во 1984-1985, а е осветена од Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црквата на свети Атанасиј во с. Долно Седларце (тетовско) го прослави својот патрон“. 5 февруари 2007. Посетено на 2010-04-27.