Црква „Св. Архангел Михаил“ - Брвеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Sv. Arhangel Mihail vo Brvenica 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Место Брвеница
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1998
Завршено 2003
Осветување 4 октомври 2003
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил претставува црква во тетовското село Брвеница. Црквата е запорчната со изградба во 1998 година, а завршена е во 2003. Осветена е на 4 октомври 2003 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена нова црква во Брвеница“. Утрински Весник. 6 октомври 2003. Посетено на 2010-08-23.