Црква „Св. Архангел Михаил“ - Брвеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Sv. Arhangel Mihail vo Brvenica 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Место Брвеница
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1998
Завршено 2003
Осветување 4 октомври 2003
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил претставува црква во тетовското село Брвеница. Црквата е запорчната со изградба во 1998 година, а завршена е во 2003. Осветена е на 4 октомври 2003 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена нова црква во Брвеница“. Утрински Весник. 6 октомври 2003. Посетено на 2010-08-23.