Црква „Св. Богородица“ - Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Sv. Bogorodica od Celopek 17.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Челопек
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Изградба 1938
Архитектонски опис

Света Богородица е црква во тетовското село Челопек. Изградена е во 1938 година. Празникот на црквата се слави на Спасовден[1]. Во дворот на црквата се наоѓаат селските гробишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-03.