Црква „Св. Георгиј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Георгиј
Sv. Georgi od Miletino 02.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Георгиј
Архитектонски опис

Свети Георгиј е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Свети Ѓорѓи Победоносец, кој се прославува на Петтата Недела на Велигденскиот пост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.