Црква „Св. Георгиј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Георгиј
Sv. Georgi od Miletino 02.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Георгиј
Архитектонски опис

Свети Георгиј е црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Свети Ѓорѓи Победоносец, кој се прославува на Петтата Недела на Велигденскиот пост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.