Црква „Св. Јован Крстител“ - Доброште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Sv. Jovan Krstitel Dobrošte 02.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Доброште
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — главната селска црква во тетовското село Доброште[1]. Главниот собор на црквата сепразнува на Соборот на Свети Јован Крстител кој се празнува на 20 јануари[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.
  2. „Свети Јован Крстител празнуван во Доброште“. Кисс Тв. 20 јануари 2008. Архивирано од изворникот на 2008-01-21. Посетено на 2010-09-04.