Прејди на содржината

Милетинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Милетинската парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Тетово и е со седиште во подсувогорското село Милетино. Неа ја опслужува протоереј Ненад Ѓорѓески и ги опфаќа селата: Милетино, Челопек, Блаце, Теново, Стенче, Волковија и Радиовце.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 20 цркви од кои 3 се манастирски:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“ Радиовце
Црква „Св. Богородица“ Милетино
Црква „Св. Димитриј“ Милетино
Црква „Св. Георгиј“ Милетино
Црква „Св. Атанасиј“ Милетино
Црква „Св. Петка“ Милетино
Црква „Св. Никола“ Челопек
Црква „Св. Богородица“ Челопек
Црква „Св. Великомаченик Георги“ Блаце
Црква „Св. Константин и Елена“ Блаце
Црква „Св. Троица“ Блаце
Црква „Св. Никола“ Теново
Црква „Св. Недела“ Теново
Црква „Св. Илија“ Стенче
Црква „Св. Петка“ Стенче
Црква „Св. Атанасиј“ Стенче
Црква „Св. Екатерина“ Стенче 2013
Црква „Св. Ѓорѓи“ Волковија
Црква „Св. Мина“ Волковија
Црква „Св. Атанасиј“ Волковија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.