Глоѓи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глоѓи
Глоѓи is located in Македонија
Глоѓи
Местоположба на Глоѓи во Македонија
Глоѓи на интерактивна карта

Координати 42°5′25″N 21°3′50″E / 42.09028° СГШ; 21.06389° ИГД / 42.09028; 21.06389Координати: 42°5′25″N 21°3′50″E / 42.09028° СГШ; 21.06389° ИГД / 42.09028; 21.06389
Општина Теарце
Население 1295 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28014, 28514
Надм. вис. 486 м
Глоѓи на општинската карта
Глоѓи во Општина Теарце.svg

Атарот на Глоѓи во рамките на општината
Commons-logo.svg Глоѓи на Ризницата


Глоѓи — село во Општина Теарце, во областа Долни Полог, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделен од 1616-1627 година се споменува како село Глоге со 18 домаќинства.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Глоѓи живееле 210 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Глоѓи имало 560 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3] Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.295 жители. Следува табела на националната структура на населението:[4]

Националност Вкупно
Македонци 310
Албанци 983
Турци 1
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 784
1953 524 362 4 ... 890
1961 540 483 ... ... 5 ... 5 1.033
1971 541 651 ... 9 ... 2 1.203
1981 533 789 2 ... 2 1.326
1994 382 869 1 3 ... 1 1.256
2002 310 983 1 1.295

Родови[уреди | уреди извор]

Глоѓи е македонско-албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Македонски родови:
 • Петревци (11 к.) најстари доселеници, доселени се од сега албанско-муслиманското село Радуша.
 • Поповци (15 к.) доселени се од селото Дуф, Гостиварско. Имаат иселеници во Романија (едно семејство), Америка (едно семејство) и во Софија (едно семејство).
 • Чарапиновци или Матовци (4 к.) доселени се од селото Јелошник.
 • Љумљанци (16 к.) се делат на Галовци и Анчевци. Исто така доселени се од селото Јелошник, подалечно потекло имаат од областа Љума во северна Албанија.
 • Мисајловци (2 к.) доселени се од селото Старо Село, го знаат следното родословие: Младен (жив на 30 г. во 1940-тите) Атанас-Мисајло-Будим, предокот кој се доселил.
 • Секуловци (4 к.) доселени се од селото Јелошник, таму имаат роднини, подалечно потекло од селото Боговиње.
 • Малоќевци (6 к.) и они се доселени од селото Јелошник, таму биле староседелци, и имаат роднини во селото.
 • Поповци (5 к.) исто така доселени се од Јелошник, каде имаат роднини, во Јелошник биле староседелци.
 • Албански родови:
 • Елезовци (41 к.) се делат на Садиковци, Идризовци и Оџини, доселени се на крајот од XIX век од селото Иваје кај Качаник. Подалечно потекло имаат од фисот Красниќ во северна Албанија.
 • Шериф (1 к.) доселени се преку Шемшево, подалечно потекло од северна Албанија. Имаат иселеници преку Тетово во Турција (едно семејство).[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Централното основно училиште „Асдрени“ е сместено во село Глоѓи и обезбедува настава од 1 до 8 одделение на албански јазик. Училиштето ги опфаќа децата од селата Пршовце и Глоѓи. Во училиштето функционира една комбинирана паралелка за децата од 1,2,3 и 4 одделение кои следат настава на македонски јазик. Овие ученици од 5 до 8 одделение посетуваат настава во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во Теарце.

Вкупниот број на некомбинирани паралелки од 1-8 одделение е 18. Училиштето работи во две смени. Реонот на централното основно училиште „Асдрени“ ги покрива селата Пршовце и Глоѓи.

Училиштето е изградено во 1933 година, а во 1981 е доградено. Објектот е составен од подрум и два спрата и во целост (и стариот дел и новиот дел) се во добра состојба. Во објектот е застапена комплетна инфрастуктура има водовод, канализација и електрична инсталација кои ги задоволува потребните норми и стандарди, но тоалетите се во лоша состојба. Во 1996 година објектот е реконструиран. Греењето на објектот е со ќумбиња на дрва. Вратите и прозорците се во лоша состојба.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 2023 и 2024 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.221 гласач.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности

 • Езекил (1836 – 1898) - македонски игумен и голем борец против странските пропаганди во Македонија
 • Љупчо Силјановски (р. 29 јули 1949) - македонски поет, раскажувач, драмски писател. Член на Друштвото на Писателите на Македонија.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.211.
 3. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „ИСЧЕЗНУВА ЦРКОВНОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО ТЕТОВСКО Заборавени фрескоживописи“. Вест. 28 јануари 2006. Посетено на 2010-04-27.
 10. „Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско“. МПЦ - ОА. Посетено на 2010-04-27. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]