Црква „Св. Атанасиј“ - Стенче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Поглед кон црквата
Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Стенче
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј е црква во тетовското село Стенче. Црквата се наоѓа во рамничарскиот дел на левата страна од реката Вардар и е прилично оддалечена од Стенче, но сепак подпаѓа во неговиот атар. Оваа црква има постаро потекло и нејзината локација се врзува за некогашната населба Горно Фалише, што пред неколку века е разселено низ тетовско. За време на конфиктот во тетовско во црквата било развиорено албанското знаме и пред вратата имало оставена бомба кашикара[1]. Патронот на црквата се прославува на 31 јануари.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Кашикара" и знаме на Албанија во црковен двор“. Утрински Весник. Посетено на 2010-05-03.