Црква „Св. Константин и Елена“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Sv. Konstantin i Elena - Blace 09.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Свети Свети Константин и Елена е една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Патронот на црквата се Свети Константин и Елена, кој се одбележува на 3 јуни[1].

Наводи[уреди | уреди извор]