Црква „Св. Константин и Елена“ - Блаце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Sv. Konstantin i Elena - Blace 09.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Архитектонски опис

Свети Свети Константин и Елена — една од трите селски цркви во тетовското село Блаце. Патронот на црквата се Свети Константин и Елена, кој се одбележува на 3 јуни[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-02.