Прва тетовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва тетовска парохија — македонска православна парохија во Архиерејското намесништво од Тетово со главна парохиска црква „Св. Кирил и Методиј“ во населбата Два Бреста. Неа ја опслужува протојереј Предраг Исаевски (сос. 2015). Ги опфаќа само црквите во градото кои не се наведени во другите 3 градски парохии.[1].

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 3 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Тетово 1903 Kiril i Metodij vo Tetovo 01.JPG
Црква „Св. Димитриј“ Тетово 1906 Црква Свети Димитриј - Тетово-01.jpg
Црква „Св. Наум Охридски“ Попова Шапка 1992 Sv. Naum Ohridski - Popova Šapka 6.JPG
Црква „Собор на сите македонски светители, Св. Ѓорѓи Победоносец и Св. Сисој Велики“ Тетово во план Kiril i Metodij vo Tetovo X04.JPG

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.