Црква „Св. Атанасиј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
St. Athanasius Church (Miletino) 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Атанасиј I Александриски, кој се прославува на 31 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празници кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.