Црква „Св. Атанасиј“ - Милетино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба

Карта

Место Милетино
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — црква во тетовското село Милетино[1]. Патронот на црквата е Атанасиј I Александриски, кој се прославува на 31 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празници кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-05-04.