Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Челопек
Celopek Te 08.JPG

Панорама на Челопек

Челопек се наоѓа во Македонија
Челопек
Местоположба на Челопек во Македонија
Координати 41°55′54″ СГШ 21°00′47″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Municipality of Brvenica.svg Општина Брвеница
Население 5287 жит.
Надм. вис. 702 м
Commons-logo.svg Челопек на Ризницата

Челопек е село во Општина Брвеница, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 5.287 жители.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, на десниот брег на Вардар, во подножјето на Сува Гора, меѓу селата Милетино и Брвеница.

Историja[уреди | уреди извор]

Името на село Челопек на македонски етимолошки означува „место каде што сонцето секогаш го удира твоето чело" заради тоа што селото е секогаш изложено на сонце. Селото Челопек датира уште од раната антика. Во селото се пронајдени антички македонски керамички садови и остатоци кои датираат од 7 век п.н.е. Жителите Албанци (Арнаути) се доселуваат во селото од Гургурница и од Седларево уште во oтоманскиот период по налог на пашата за контрола на христијанското македонско население кое живеело таму. Црквата Св. Никола датира уште од 14 век. Легендата вели дека во селото постоела прекрасна Македонка која се нарекувала Евридика и во која се заљубил турскиот паша. Селаните не му дозволувале да ја земе за жена, но се согласиле тој да ја земе доколку им изгради црква. Тој на селаните им дал едно руво од вол и им наредил да ја изградат црквата онолку колку што може да го оптегнат рувото. Паметните селани, рувото го исекле на повеќе парчиња и го распределиле на поголема територија и така кога пашата видел дека селаните биле попаметни од него, им дозволил да ја изградат црквата колкава што сакаат. Кога Евридика отишла во домот на Турчинот, таа го убила, и неговиот гроб сè уште постои на турските гробишта во селото. Во понов период турското население кое живеело сè уште таму се албанизирало, и сега селото брои околу 5.000 жители Албанци и околу 500 Македонци. Во конфликтот во 2001 година, албанските терористи го разнесуваат мотелот „Бриони" во сопственост на Македонец и ги убиваат двајцата Македонци чувари на местото со поставување динамит врз нив.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото Челопек брои 5287 жители, од кои:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]