Црква „Св. Илија“ - Брезно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Св. Илија Брезно.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Брезно
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија претставува главна и единствена манастирска црква на истоимениот манастир во тетовското село Брезно. Црквата е стара неколку векови. За време на воениот конфликт од 2001 година на црквата биле забележани поголеми оштетувања[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

наводи}}

  1. „Разурнувања и насилства со терористички дејства во 2001-ва година“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2010-10-08.