Црква „Св. Ѓорѓи“ - Непроштено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба
Населено место Непроштено
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓимакедонска правослвна црква, една од трите во тетовското село Непроштено.[1] Црквата се наоѓа на јужниот дел од селото. Во минатото околу објектот биле забележливи и стари гробови. Некогаш таа црква поседувала и голема парцекла со шума во рамничарскиот дел, која била одземена и посечена. Тоа место било претворено во ливади и ниви. Денес месноста се нарекува Црквени Орман[2] Честопати црквата била ограбувана и вандализирана.[3]

Поврано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на francaise). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art. 
  3. Ограбени три цркви во тетовско и кичевско