Црква „Св. Никола“ - Отушиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Отушиште
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2008
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола претставува црква во тетовското село Отушиште (денес составен дел од село Теарце). Црквата се наоѓа во месноста викано Вакав. Таа е изградена на свето место на кое во минатото имало црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ставен камен-темелник на "Свети Никола" во Отушиште“. Вест. 1 септември 2008. Посетено на 2010-09-11.