Острово (населба во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земјотресот во Скопје од 1963 година: Шаторска населба Острово

Острово — населба во Скопје. Припаѓа под Општина Аеродром. Населбата е позната по старите уникатни воени згради кои постоеле уште пред катастрофалниот земјотрес од 1963 г. Покрај високата урбанизираност на населбата, денес сè уште голем проблем претставува дивата ромска населба.[1]

Основни училишта[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Катанга кај Острово“, „Година: 3 Број:893“, Вест, Понеделник 6/30/2003 (посет. 16 март 2013 г). (на македонски)