Острово (населба во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Острово
Населба
Населбата (во позадина) гледана од населбата 13 Ноември
Населбата (во позадина) гледана од населбата 13 Ноември
Координати: 41°59′26″N 21°27′5″E / 41.99056° СГШ; 21.45139° ИГД / 41.99056; 21.45139Координати: 41°59′26″N 21°27′5″E / 41.99056° СГШ; 21.45139° ИГД / 41.99056; 21.45139
ДржаваМакедонија
ОпштинаАеродром
Површина
 • Вкупна20,84 ха (5,150 acres)
Карта
Карта на Острово.

Острово ― населба во северозападниот дел на Општина Аеродром.

Географија[уреди | уреди извор]

На север и североисток граничи со реката Вардар (преку реката е населбата Ќерамидница), на исток со 13 Ноември, на југоисток граничи со населбата Аеродром, додека на југ и југозапад граничи со Мичурин. Северозападна граница му претставува ГЖС „Скопје“ (преку пругата е Маџир Маало).

Историја[уреди | уреди извор]

Шаторската населба Острово.

Населбата започнала да постои по Втората светска војна.

По катастрофалниот земјотрес од 1963, таму бил сместен згрижувачки камп односно т.н. шаторска населба Острово. Шаторската населба Острово бил најхигиенскиот згрижувачки камп од сите 27 кампови наменети за настраданите во земјотресот. Задолжени за изградбата на кампот биле градежните претпријатија Пелагонија и Монтер кои ископале и уредиле санитарни јазли, изградиле две батерии со 16 славини, приклучиле водоводна мрежа, соѕидале неколку казани и бањи со бојлери. Отпрвин кампот згрижил 800, a по спојувањето со шаторската населба Аеродром-Вардар над 4.000 лица.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

На територијата на населбата се наоѓа една дива ромска населба.[2]

Според пописот од 2002, населбата Острово била статистички споена (под статистичкиот назив Аеродром) со населбите 13 Ноември, Аеродром, Јане Сандански, Лисиче, Мичурин, Ново Лисиче. Во таа статистичка целина живееле 72.009 жители од кои 96% биле Македонци, 2% Срби и 2% други народности како Роми, Турци и Власи.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, населбата Острово била статистички споена (под статистичкиот назив Аеродром) со населбите 13 Ноември, Аеродром, Горно Лисиче, Јане Сандански, Лисиче, Мичурин, Ново Лисиче, Реонски Центар. Таа статистичка целина имала 75.108 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 63.764
Албанци 850
Турци 464
Роми 459
Власи 651
Срби 2.125
Бошњаци 403
Други 6.392

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • ТЦ Скопјанка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Животот во шаторските населби (2)“. okno.mk. 8 август 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-09. Посетено на 2 јануари 2023.
  2. „Катанга кај Острово“. Година: 3 Број:893. Вест. 6/30/2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-03-16. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Адресар на општини во Република Македонија, Град Скопје, 2002 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]