Џевахир скај сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џевахир Скај Сити)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џевахир скај сити
Cevahir Sky City, 2019.jpg
Општи податоци
Типрезиденцијален & комерцијален
МестоБулевар Србија
Скопје, Македонија
Координати41°58′47″N 21°27′58″E / 41.97972° N; 21.46611° E / 41.97972; 21.46611Координати: 41°58′47″N 21°27′58″E / 41.97972° N; 21.46611° E / 41.97972; 21.46611
Почната16 јули 2012
Завршена2016
Висина
Покрив142 м (466 ст)
Технички податоци
Катови40 и 2 подземни ката за паркинг
Портал
cevahirskycity.mk

Џевахир скај сити (неофицијално познати како Кулите Џевахир) — нависокиот комплекс што треба да биде изграден во Скопје, но и на целата територија на Република Македонија. Изградбата на комплексот започнала во 2011, а се очекува да се заврши во 2016 година.

Инвеститор на овој проект е турската компанија Џевахир холдинг, низ неговата фирма - сателит Турк-Мак.

Галерија[уреди | уреди извор]
Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Рекорди
Претходник
МРТ Центар
Највисока зграда во Македонија
2014–денес
130 метри
Наследник
нема