Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2011/12

Од Википедија — слободната енциклопедија
ВИП Супер Лига 2011/12
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
2011/12
Сезонски прваци Металург
  вицепрваци Вардар ПРО
Сезони на Супер лига

← 2010/11

2012/13 →

Македонската ракометна Супер Лига 2011/12, позната како ВИП Супер машка лига порази спонзорски причини - 20. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Металург.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
Битола Битола Спортска сала Младост 3,500
Борец Велес Спортска сала Парк 3,500
Вардар ПРО Скопје СРЦ Кале 2,500
Драчево Скопје Училишна сала Круме Кепески 500
Кавадарци Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800
Куманово Куманово Спортска сала Куманово 4,150
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург Јуниор Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Овче Поле МИ Свети Николе Спортска сала Цар Самоил 1,000
Пелистер 08 Битола Спортска сала Младост 3,500
Преспа 2010 Ресен Спортска сала Ресен 1,000
Тинекс Пролет Скопје Спортска сала Расадник 1,000
Екипи кои играле во СЕХА лигата


Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1. Пелистер 08 18 16 2 0 559 386 +173 50
2. Тинекс Пролет 18 13 1 4 527 414 +113 40
3. Куманово 18 12 0 6 487 403 +84 36
4. Овче Поле МИ 18 11 2 5 530 451 +79 35
5. Борец 18 9 3 6 429 466 –55 281
6. Металург Јуниор 18 6 2 10 418 451 –33 20
7. Битола 18 4 2 12 444 487 –43 14
8. Драчево 18 4 2 12 470 532 –62 14
9. Кавадарци 18 4 0 14 501 697 –196 12
10. Преспа 2010 18 4 0 14 440 518 –78 112

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешени; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени Голови; П.Г. - Примени Голови; Раз - Гол Разлика; Бод - Бодови

1 На Борец му биле одземени два бода поради неиграње натпревар против Куманово и Металург Јуниор.

2 На Преспа 2010 му бил одземен еден бод поради неиграње натпревар против Пелистер.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БИТ БOР ДРА КАВ КУМ МЈР ОВП ПЕЛ ПРЕ ТИН
Битола   27–27 23–23 42–26 28–32 24–23 23–29 21–25 32–26 23–27
Борец 30–23   35–31 40–31 0–10* 34–18 16–30 21–21 41–22 26–23
Драчево 31–30 24–28   35–29 22–21 23–23 31–37 29–31 25–24 24–26
Кавадарци 29–25 25–37 35–30   26–37 29–25 36–41 29–32 34–33 30–40
Куманово 28–20 26–29 30–25 41–23   26–21 26–21 28–33 31–19 21–23
Металург Јуниор 23–20 10–01 32–27 37–23 19–22   31–29 31–31 22–21 21–24
Овче Поле МИ 30–21 22–22 29–19 47–28 29–28 29–23   21–30 38–12 26–26
Пелистер 08 31–19 51–15 36–24 49–20 26–20 32–12 30–25   10–0* 29–23
Преспа 2010 20–22 32–22 30–25 52–23 22–35 24–23 27–29 28–37   24–33
Тинекс Пролет 27–21 40–6 33–22 54–25 17–25 33–24 22–18 20–25 36–24  

1 Доделен натпревар.

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1. Борец 12 7 1 4 336 307 +29 211
2. Битола 12 6 2 4 332 302 +30 20
3. Металург Јуниор 11 6 1 4 271 249 +22 19
4. Кавадарци 12 5 0 7 336 415 –79 15
5. Драчево 12 4 2 6 329 342 –13 14
6. Преспа 2010 11 4 0 7 309 298 +11 12

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Бод - Бодови.

1 На Борец му бил одземен еден бод поради неиграње натпревар против Металург Јуниор во регуларниот дел.


Испаѓање во Првата Лига

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БИТ БOР ДРА КАВ МЈР ТИН
Битола   36–18
Борец  
Драчево 26–28   29–25
Кавадарци 28–24  
Металург Јуниор 35–24  
Преспа 2010  

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Пое
1. Металург 10 10 0 0 299 185 +114 30
2. Вардар ПРО 10 8 0 2 303 237 +66 24
3. Куманово 10 5 0 5 233 261 –28 15
4. Овче Поле МИ 10 3 1 6 265 297 –32 10
5. Пелистер 08 10 2 0 8 273 338 –65 6
6. Тинекс Пролет 10 1 1 8 214 269 –55 4

Нат - Натпревари; Поб - Победи; Нер - Нерешено; Пор - Порази; Д.Г. - Дадени голови; П.Г. - Примени голови; Раз - Гол Разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот
Пласман во Челенџ Купот

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости КУМ МЕТ ОВП ПЕЛ ТИН ВАР
Куманово   23–31 27–24 32–28 21–18 22–31
Металург 31–17   34–17 35–23 29–16 26–17
Овче Поле МИ 27–25 28–33   42–32 32–26 25–33
Пелистер 08 21–24 16–401 34–25   27–28 22–36
Тинекс Пролет 18–23 12–20 22–22 30–34   22–31
Вардар ПРО 32–19 16–20 31–23 46–36 30–22  

1 Одиграна во Скопје.

Победник на Супер лигата 2011/12
Металург 5. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Достигнувања (трофеи)“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 30 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]