РК Вардар Неготино

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Вардар Неготино
Целосен називРакометен Клуб
Вардар Неготино
Основан2011; пред 12 години (2011)
ИгралиштеСОУ „Св. Кирил и Методиј“
Приемност500
ПрестедателРисто Трајковски
Главен тренерВладимир Глигоров
ЛигаПрва лига - Група А
2021/22Прва лига - Плејоф, 4.
Бои
Клупски бои         
Дресови

РК Вардар Неготиноракометен клуб од Неготино, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Вардар Неготино бил основан во 2011 година од страна на ракометните работници Тоде Кузманов и Драган Сукара. Во 2011 година, потпомогнат од страна на осигурителната компанија „Кроација Осигурување“, клубот започнал да работи со пионери, а од 2013 година започнал да се натпреварува во системот на натпреварувања на Ракометната федерација на Македонија во младинските категории.[1]

Во сезоната 2017/18, клубот премиерно започнал да се натпреварува во македонската прва лига и завршил на четвртото место на табелата. Следната сезона, Вардар Неготино бил првопласиран во втората група од првата лига, но во плеј-оф разигрувањето завршил на 5. место.

Вардар Неготино за прв пат успеал да избори пласман во македонската супер лига во сезоната 2021/22, завршувајќи на четвртото место во плеј-оф разигрувањето во првата лига, откако претходно бил првопласиран во групата А во регуларниот дел.

Наводи[уреди | уреди извор]