РК Голден Арт

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Голден арт
Целосен називРакометен Клуб Голден Арт
Основанјуни 2019; пред 4 години (2019-06)
ЛигаСупер лига - Група 1
2019/20
(Прва лига)
2. (унапредени)
Бои
Клупски бои         
Дресови

Голден арт - ракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Супер лигата. Клубот бил основан од Ивица Јаќимовски.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот претставува продолжение на ракометната школа Кирил Лазаров 7 во која членовите на школата можат да се натпреваруваат на сениорско ниво. Првата сезона била 2019/20, кога била пријавена екипа во Првата лига.[1][2] Тогаш, клубот играл во Училишната сала Круме Кепески. Поради прекинот поврзан со COVID-19 пандемијата, екипата била унапредена во Супер лигата. Тогаш во сезоната 2020/21, клубот под спонзорското има Голден Арт КЛ7, решил да настапува во А1 Арената како домашна екипа.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „КЛ7 Лазаров пријави екипа за Првата лига!“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 16 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „КЛ7 пријави тим во Првата лига, Андон Бошковски именуван за нов тренер“. gol.mk преку web.archive.org. 28 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. Душко Андов (9 септември 2020). „КЛ7 има нов дом – ќе игра во СЦ „Борис Трајковски". 24rakomet.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 18 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]